Krtek Hvězdonosý
Pro SmellaGibsona, když už se tak zajíma o krtky. Krtek hvězdonosý (Condylura cristata) je nejpodivnější zástupce čeledi krtkovitých. Taxonomicky je řazen mezi savce z řádu hmyzožravců. Vyskytuje se na východě Kanady a severovýchodě Spojených států. Obývá mokřiny a vlhké nížinné oblasti.
Drobný živočich, vzrůstem připomínající křečka, dorůstá délky 15 až 20 centimetrů. Velké hrabavé nohy a nápadný hvězdovitý čumák není možno přehlédnout. Je vybaven také dlouhým a tlustým ocasem. Ocas slouží pravděpodobně jako zásobárna tuku v období jara a zimy. Chlubí se černou či tmavě hnědou srstí, která je dokonce voděodolná. Krtek hvězdonosý je totiž nadšený plavec s neobyčejnými schopnostmi. Můžeme jej zahlédnout plovoucího v řece či rybníku. Díky svému speciálně vyvinutému nosu je schopen čichu i pod vodou. Ve vodě vydechne bublinu na pachovou stopu či určitý objekt. Poté ji vdechne zpětně do nosu a ucítí pach daného objektu.
Zdroj: Flickr
A s výčtem nekončíme. Krtek hvězdonosý nás i nadále překvapuje. Mimo jiné patří k nejrychlejším jedlíkům na světě. Za pouhých 8 milisekund je schopen identifikovat zdalipak to, nač narazil, je k jídlu. A to je vskutku nadlimitní rychlost nervů! Pokud zjistí, že se jedná o potravu, stačí mu průměrně jen 227 milisekund, aby svou oběť pohltil (nejrychlejší krtek hvězdonosý to zvládl za rekordních 12 milisekund). Jak je to možné? Po obvodu nosu, velkého v průměru asi 1 cm, krtkovi vyrůstá 22 výběžků (11 párů). Tyto výběžky jsou pohyblivé a slouží jako hmatové receptory. Celkově je pokrývá přibližně 25 000 speciálních receptorů dotyku, známých jako Eimerovy orgány. Vyskytují se i u dalších druhů krtků, ale nikdy v takové míře jako u krtka hvězdonosého. Díky hvězdě na čumáku se z drobného tvora stává rekordman. Tato schopnost se vyvinula pravděpodobně proto, aby krtek identifikoval i tu nejmenší potravu a nemusel své oběti pronásledovat. Živí se převážně vodním nebo suchozemským hmyzem, měkkýši, larvami a červy. V případě, že by totiž musel svou potravu honit, k úkonu by spotřeboval větší množství energie než je energie obsažená v potenciálním úlovku. A to by bylo vcelku neefektivní. Díky svému vybavení je pro něj lov hračkou, a proto loví prakticky neustále – ať už ve dne či v noci, přes léto či v zimě.
Krtek hvězdonosý si vyhrabává tunely při povrchu země. Jeho chodby také často ústí pod vodní hladinu. Díky svému malému vzrůstu se bohužel stává i obětí predátorů, a to zejména jestřábů, sov, lasiček, skunků, koček a dokonce větších dravých ryb.
Fotografie / Zbytky
29/12/2013
SmellGibson
29.12.2013, 19:47
0
podle stupne oslizlosti hadam, ze jeho tunely se nachazeji vetsinou v tlustem střevě nejake poradne macate, negerske, nezletile matky